Μεντιλίμπαρ: «Καταπληκτικός ο Τζολάκης, είμαι ξανά κοντά σε έναν ευρωπαϊκό τελικό» 20/04/2024
Μεντιλίμπαρ

Χαρούμενος για το σπουδαίο επίτευγμα του Ολυμπιακού και την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League εμφανίστηκε σε δηλώσεις του στο κανάλι των «ερυθρόλευκων» ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Ο Βάσκος τεχνικός αποθέωσε τον Τζολάκη, λέγοντας πως ήταν καταπληκτικός, ενώ τόνισε πως παρότι δεν έχει κοουτσάρει πολλές φορές σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, είναι για δεύτερη σερί χρονιά κοντά σε έναν τελικό.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα του «Olympiacos TV»:

Για το αν πίστευε ότι η πρόκριση μπορεί να έρθει στο τέλος παρότι ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ νωρίς: «Από τη στιγμή που δεχθήκαμε το γκολ ξέραμε ότι θα υποφέρουμε πολύ, πως τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα και τα λεπτά που θα ακολουθούσαν θα έπρεπε να αντέξουμε πάρα πολύ. Και έτσι ήταν. Η πίεση που δεχθήκαμε ήταν πολύ μεγάλη. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Στη συνέχεια νομίζω ελέγξαμε την πίεση του αντιπάλου, καταφέραμε να δημιουργήσουμε κι εμείς τις ευκαιρίες μας. Όμως, πραγματικά όλο το παιχνίδι, τόσο την κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση, ήταν πολύ δύσκολο για μας. Το γκολ ήρθε πολύ νωρίς και έπρεπε να αντέξουμε. Κυνηγήσαμε τις ευκαιρίες μας, δεν τα καταφέραμε κι έτσι, όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, που όλοι ξέρουμε πόσο πολύ δύσκολη είναι και ευτυχώς ο τερματοφύλακάς μας ήταν καταπληκτικός, ξεχωριστός και γι' αυτό αυτή τη στιγμή πανηγυρίζουμε τη μεγάλη πρόκριση».

Για το αν αυτή η πρόκριση είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο για εκείνον: «Είναι πάρα πολύ σημαντική αυτή η πρόκριση. Είμαι πολύ ευτυχισμένος. Η αλήθεια είναι ότι πέρυσι ήταν μία πολύ σημαντική στιγμή, γιατί κατάφερα να κερδίσω την πρώτη φορά που πήγαινα με τη Σεβίλλη σ' έναν τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ήταν σημαντικό για μένα, γιατί είμαι πάρα πολλά χρόνια στο ποδόσφαιρο και δεν είχα πολλές φορές την ευκαιρία να παίξω σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Φέτος που είναι η 2η φορά που παίζω Ευρώπη, έχω φτάσει πολύ κοντά, σ' έναν ημιτελικό. Είναι μια σημαντική στιγμή για μας. Ελπίζουμε να περάσουμε και στην επόμενη φάση και φυσικά να παίξουμε στον τελικό».

Για το τι σημαίνει για εκείνον ο Ολυμπιακός: «Όλα γίνονται πολύ γρήγορα. Τους τελευταίους μήνες τα πράγματα τρέχουν πολύ. Η αλήθεια είναι πως έχουμε ζήσει πολύ μεγάλες στιγμές, πολύ δύσκολες στιγμές, τα παιχνίδια είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Είναι το 6ο παιχνίδι σε ευρωπαϊκή διοργάνωση που παίζουμε με τον Ολυμπιακό. Όταν χάνεις είναι πολύ σημαντικό να παίζεις γρήγορα, είναι καλύτερα να έχεις ματς μετά από τρεις ημέρες, παρά μετά από μία εβδομάδα. Καλύτερα λοιπόν, που τα πράγματα πάνε πολύ γρήγορα για μας, γιατί φαίνεται πως πηγαίνουν καλά».

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 44

Μήνυση κατά Αμερικανού παίκτη της Basket League για ενδοοικογενειακή βία

Μήνυση κατά Αμερικανού παίκτη της Basket League για ενδοοικογενειακή βία 20/04/2024
Αστυνομία

Περιπέτειες με τον νόμο αντιμετωπίζει από χθες,  Αμερικανός μπασκετμπολίστας που αγωνίζεται στην Basket League, καθώς κατηγορείται από τη σύντροφό του για ενδοοικογενειακή βία.

Η μήνυση κατατέθηκε σε αστυνομικό τμήμα του Δήμου Αθηναίων, με αποτέλεσμα να εκκρεμεί εις βάρος του αυτόφωρη διαδικασία.

ΒΙΝΤΕΟ: Εντός έδρας «γκέλα» για την Μπιλμπάο

ΒΙΝΤΕΟ: Εντός έδρας «γκέλα» για την Μπιλμπάο 20/04/2024
Μπιλμπάο

Με ισοπαλία άνοιξε η αυλαία της 32ης αγωνιστικής της La Liga. Η Μπιλμπάο παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Γρανάδα και έχασε έδαφος για την έξοδο στο Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, αφού προηγήθηκαν μόλις στο έκτο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Γουίλιαμς. Οι Βάσκοι απάντησαν με γκολ του Γκουρουθέτα στο 24', αλλά στη συνέχεια της αναμέτρησης δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

• Εμφανίσεις: 36

ΒΙΝΤΕΟ-Τζολάκης: «Η πιο ευτυχισμένη στιγμή της καριέρας μου μέχρι την επόμενη»

ΒΙΝΤΕΟ-Τζολάκης: «Η πιο ευτυχισμένη στιγμή της καριέρας μου μέχρι την επόμενη» 20/04/2024
Τζολάκης

Το βράδυ της Πέμπτης (18/4) ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Οι «ερυθρόλευκοι» απέκλεισαν στα πέναλτι τους Τούρκους και πέρασαν για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Conference League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Τζολάκης που έπιασε τρία πέναλτι και χάρισε την πρόκριση στους Πειραιώτες. Με αφορμή την εμφάνισή του ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού μίλησε στην κάμερα του «Olympiacos TV».

Αναλυτικά τα όσα είπε:

Για το αν ήταν η πιο ευτυχισμένη στιγμή της ποδοσφαιρικής του καριέρας: «Πιστεύω ότι είναι η πιο ευτυχισμένη μέχρι την επόμενη, γιατί ο στόχος δεν έχει εκπληρωθεί. Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε».

Για το πώς αντέδρασε ο Ολυμπιακός μετά το γκολ που δέχθηκε νωρίς: «Σίγουρα πιστεύαμε εξαρχής ότι μπορούμε να προκριθούμε. Δεχθήκαμε ένα γκολ νωρίς, αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι στο πλάνο του προπονητή. Ισορροπήσαμε το παιχνίδι, θεωρώ ότι είχαμε και κάποιες στιγμές να το κερδίσουμε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Δεν έγινε αυτό, ήρθε στα πέναλτι όμως».

Για τις σκέψεις που έκανε ότι το ματς πήγε στα πέναλτι και τις οδηγίες που δέχθηκε από τον προπονητή: «Ήμουν έτοιμος για τα πέναλτι. Τα είχαμε αναλύσει με τον προπονητή τερματοφυλάκων και με τους αναλυτές. Είναι και το αίσθημα και πήγαν όλα καλά».

Για το ότι ήταν ο πατέρας του εκεί: «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που ήρθε να με στηρίξει σε ένα τεράστιο και γεμάτο γήπεδο. Ευτυχώς στα πέναλτι τον δικαίωσα και είμαι πολύ περήφανος».

Για το αν ονειρεύεται τον τελικό: «Σιγά-σιγά. Να το δούμε βήμα-βήμα. Πάμε στην Αγγλία να παίξουμε το πρώτο παιχνίδι και γιατί όχι;».

• Εμφανίσεις: 49

Ligue 1: Η Νις επέστρεψε στις νίκες και «βλέπει» Ευρώπη

Ligue 1: Η Νις επέστρεψε στις νίκες και «βλέπει» Ευρώπη 20/04/2024
Νις

Την επιστροφή της στις νίκες πανηγύρισε η Νις που επικράτησε με 3-0 της Λοριάν εντός έδρας, η οποία βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού στην Ligue 1.

Η ομάδα της Νίκαιας φιγουράρει στην 5η θέση της Ligue 1 και εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης. Το σκορ άνοιξε ο Σανσόν στο 22’ και ο Μπογκά στο 53’ πέτυχε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκεσάν στο 89’.

• Εμφανίσεις: 40

Serie A: Η Γιουβέντους γλίτωσε στο τέλος την ήττα από την Κάλιαρι

Serie A: Η Γιουβέντους γλίτωσε στο τέλος την ήττα από την Κάλιαρι 19/04/2024
Κάλιαρι-Γιουβέντους

Η Γιουβέντους βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ, όμως κατάφερε στο τέλος να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 από την Κάλιαρι του Παντελή Χατζηδιάκου για την 33η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μέσα σε έξι λεπτά πήραν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Ο Τζιανλούκα Γκαετάνο στο 30' άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι και στο 36' ο Γέρι Μίνα πέτυχε το 2-0 με τον ίδιο τρόπο.

Οι "μπιανκονέρι" δεν επιτέθηκαν με αξιώσεις απέναντι στην άμυνα του Παντελή Χατζηδιάκου και χρειάστηκαν το δεύτερο ημίχρονο για να αρχίζουν να απειλούν. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς με όμορφη εκτέλεση φάουλ μείωσε στο 61ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στη συνέχεια, αλλά να μην είναι αποτελεσματικοί.

Τη λύση έδωσε ο Αλμπέρτο Ντοσένα στο 87, όταν σε σέντρα από αριστερά επιχείρησε να διώξει, όμως έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έστειλε τη Γιουβέντους ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση θέσης στο επόμενο Champions League.

• Εμφανίσεις: 39

Bundesliga: Νίκη Ευρώπης για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Bundesliga: Νίκη Ευρώπης για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης 19/04/2024
Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 6ης θέσης της Bundesliga που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο έκανε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που λύγισε την αντίσταση της πολύ ανεβασμένης Άουγκσμπουργκ (3-1) και αύξησε την διαφορά από εκείνη στους 6 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Βάργκας (13’), όμως η Άιντραχτ κυριάρχησε στο γήπεδο και έφτασε δίκαια στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς γύρισε μέσα σε 6 λεπτά, με τους Σαϊμπί (55’) και Εκιτικέ (61’) να πετυχαίνουν τα πρώτα τους γκολ στην Bundesliga και να δίνουν λύση στους «αετούς», που στις καθυστερήσεις πέτυχαν το τελικό 3-1 με τον Μαρμούς και πήραν την πολύτιμη νίκη.