Θριαμβευτική πρόκριση της Αταλάντα στον τελικό του «Coppa Italia»

Θριαμβευτική πρόκριση της Αταλάντα στον τελικό του «Coppa Italia» 25/04/2024
Αταλάντα

Η Αταλάντα προκρίθηκε στο τελικό του Coppa Italia, αφού επικράτησε με 4-1 της Φιορεντίνα στο Μπέργκαμο και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Γιουβέντους στον τελικό του «Ολίμπικο»

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τους Λούκμαν (90΄+5) και Πάσαλιτς (90΄+8), η Αταλάντα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φιορεντίνα των 10 παικτών από το 53′ (αποβλήθηκε ο Μιλένκοβιτς)

Οι «βιόλα» μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, κατάφεραν μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 2-1 (το ματς πήγαινε στην παράταση), ωστόσο, η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα και με δύο γκολ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Ο Κοπμάινερς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 8΄, ισοφάρισε ο Μαρτίνες-Κουάρτα στο 68΄, αλλά ο Σκαμάκα στο 75′ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του Τζιαν Πιερο Γκασπερίνι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr