Ήττα αλλά... πρώτη θέση για το Περιστέρι στην Ιταλία

Περιστέρι

Το Περιστέρι μπορεί να γνώρισε την ήττα από την Μπρίντιζι με 77-76 στο τουρνουά «Happy Casa Cup» ωστόσο κατέκτησε την πρώτη θέση. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον πλήρη έλεγχο από το πρώτο 10λεπτο (20-23) με τον Στίβεν Γκρέι να σκοράρει κατά βούληση από τα 6.75. Στην τρίτη περίοδο, με καλάθια των Γκρέι, Αγραβάνη και Μόουζες το Περιστέρι «έχτισε» μια διαφορά 12 πόντων (60-48 στο 27.30'') δείχνοντας ότι ελέγχει απόλυτα το ματς.

Κάποια εύστοχα σουτ των Ιταλών σε επιθέσεις ανοικτού γηπέδου και τα λάθη στα τελευταία λεπτά που ήταν απόρροια της κούρασης που υπήρχε από την σκληρή άμυνα των παικτών της Μπρίντιζι έδωσαν τη δυνατότητα στους οικοδεσπότες του τουρνουά να φτάσουν στη νίκη στο φινάλε της αναμέτρησης. Ο Στίβεν Γκρέι με 24 πόντους και 6 τρίποντα ήταν ο καλύτερος για την ελληνική ομάδα, ενώ τον ακολούθησαν οι Αγραβάνης (13π.) και Μόουζες (11π.)

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 38-40, 52-62, 77-76.

Μπρίντιζι: Μπανκς 12, Μπράουν 17, Μαρτίν 6, Ζανέλι 10, Λανούζι 4, Γκασπάρντο 10, Καμπογκράντε 11, Τόμπσον 7, Ικάνγκι, Κάταπαν, Γκούϊντο.

Περιστέρι: Μπλέικ 5 (1 τριπ.), Ξανθόπουλος, Αγραβάνης 13 (3 τριπ.), Σκορδίλης 4, Σαλούστρος 2, Μόρισον 9, Μόουζες 11 (1 τριπ.), Χάτσερ 8 (2 τριπ.), Γκρέϊ 24 (6 τριπ.), Γόντικας.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr