"Διπλό" με Πιάτεκ για τη Μίλαν

Μίλαν

Με το πρώτο φετινό γκολ του Κριστόφ Πιάτεκ η Μίλαν πέρασε από το “Μπεντεγκόντι” νικώντας 1-0 τη Βερόνα και στρέφει πλέον την προσοχή της στο ντέρμπι με την Ίντερ. Η Βερόνα είναι μια ομάδα που έχει “πληγώσει” αρκετές φορές στο παρελθόν τη Μίλαν. Θα μπορούσε να γίνει και σήμερα, αλλά οι “ροσονέρι” κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιάτεκ στο 68'.

Από τα πρώτα λεπτά ήταν η Μίλαν αυτή που πήρε την μπάλα, έχοντας ένα καλό και ένα κακό. Το καλό ήταν ότι έλεγχε τον αγώνα και έφτανε εύκολα ως την περιοχή της Βερόνα. Το κακό ήταν ότι εκεί δεν ήξερε τι να κάνει, με συνέπεια η κατοχή μπάλας να είναι ανούσια. Όπως ήταν γενικά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μάρκο Τζαμπάολο, παρά το γεγονός ότι από το 21' είχε αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο Στεπίνσκι αποβλήθηκε, μέσω VAR, για επικίνδυνο παιχνίδι στον Μουσάκιο. Κι όμως, με 10 παίκτες, ήταν η Βερόνα αυτή που είχε την καλύτερη (και μοναδική) φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο 28', με τον Βέρε που κατέβασε τέλεια την μακρινή μπαλιά του Ραχμάνι, αλλά αστόχησε.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Τζαμπάολο έβγαλε τον Πακετά, για να βάλει τον Ρέμπιτς και η Μίλαν άγγιξε το γκολ στο 57' με το δοκάρι στο σουτ του Καλάμπρια. Τρία λεπτά μετά, ήταν η σειρά της Βερόνα να σταθεί άτυχη με το δοκάρι του Βέρε από κοντά μετά τη σέντρα του Λάζοβιτς, για να έρθει στο 64' η φάση που έκρινε το ματς. Το σουτ του Τσαλχάνογλου βρήκε στο χέρι του Γκίντερ και ο ρέφερι έδειξε τη βούλα, από όπου, τέσσερα λεπτά μετά, ο Πιάτεκ “έγραψε” το 0-1. Σκορ που έμεινε ως το τέλος, αφού στο 84' ακυρώθηκε γκολ του Πολωνού επιθετικού, μέσω VAR, για φάουλ στον τερματοφύλακα Σιλβέστρι, ενώ στο 94' έμεινε με 10 και η Μίλαν λόγω αποβολής του Καλάμπρια σε φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή του Ντοναρούμα.

Βερόνα: Σιλβέστρι, Ραχμάνι (79' Τουτίνο), Κουμπούλα, Γκίντερ, Φαραόνι, Αμραμπάτ, Βελόζο, Λάζοβιτς, Βέρε (67' Πεσίνα), Στεπίνσκι, Ζακάνι (79' Ντι Κάρμινε).

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσί, Μπίλια, Τσαλχάνογλου, Σούσο, Πακετά (46' Ρέμπιτς), Πιάτεκ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr