ΒΙΝΤΕΟ: Άνετο "διπλό" για Λίβερπουλ, πήρε την ματσάρα η Νάπολι

Λίβερπουλ

Ένα ήσυχο βράδυ πέρασε η Λίβερπουλ που συνέτριψε με 4-1 τη Γκενκ εκτός έδρας στο πλαίσιο του τρίτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Οξλέϊντ-Τσάμπερλεν που πέτυχε δύο γκολ. Στο 3΄ οι “κόκκινοι” άνοιξαν το σκορ με διαγώνιο δεξί συρτό σουτ του Οξλέιντ Τσάμπερλεν. Στο 28΄ ακυρώθηκε γκολ του Σαμάτα, για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ στο 33΄ο Σαλάχ αστόχησε από καλή θέση μετά την πρώτη κεφαλιά του Λόβρεν.

Ο Οξλέιντ Τσάμπερλεν στο 57΄πέτυχε ένα από τα καλύτερα γκολ της χρονιάς ως τώρα, όταν ο Ρομπέρτο Φιρμίνο έστρωσε την μπάλα στον 26χρονο άσο και αυτός με καταπληκτικό σουτ με το δεξί με εξωτερικό φάλτσο, έστειλε την μπάλα πρώτα στο κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και μετά στα δίχτυα του Κούκε. Στο 77΄ Ο Μανέ από ασίστ του Σαλάχ πέτυχε το 0-3 με πλασέ. Στο 86΄  ο Σαλάχ με έξοχη ατομική προσπάθεια σημείωσε 0-4, ενώ ο Όντεϊ διαμόρφωσε το 1-4 στο 88΄.

Η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή του πέμπτου ομίλου του Champions League, αφού επικράτησε με 3-2 της Σάλτσμπουργκ εκτός έδρας, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μέρτενς που σημείωσε δύο γκολ. Η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με έναν... κεραυνό του Μέρτενς που έφτασε έτσι  τον Ντιέγκο Μαραντόνα στα 115 τέρματα με την φανέλα της. Στο 39΄ ο Μαλκουί ανέτρεψε τον Χβανγκ και από την άσπρη βούλα, ο Χάαλαντ ισοφάρισε για το 1-1 ένα λεπτό αργότερα.

Η Νάπολι πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στο 64΄, όταν μετά από σέντρα του Μαλκί, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στον Μέρτενς που με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξεπέρασε τον Ντιέγκο Μαραντόνα. Στο 73΄μετά από σέντρα του Γιουνούζοβιτς ο Χάαλαντ ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ινσίνιε έκανε το 2-3, από γύρισμα του Μέρτενς.