Ο Λουτσέσκου πέτυχε «τρεμπλ» με την Αλ Χιλάλ!

Ο Λουτσέσκου πέτυχε «τρεμπλ» με την Αλ Χιλάλ! 29/11/2020
Λουτσέσκου

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου πέτυχε το «απόλυτο» με την Αλ Χιλάλ στη φετινή χρονιά, με την οποία έκανε το «τρεμπλ» μετά την σημερινή κατάκτηση του «King's Cup».

Η Αλ Χιλάλ επικράτησε με 2-1 της Αλ Νασρ στον τελικό του «King's Cup», που είναι ο τρίτος τίτλος της μετά το  πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας και το Champions League Ασίας.

Η Αλ Χιλάλ προηγήθηκε με τον Γιανγκ Χιουν Σου στο 10ο λεπτό και ο Μπαφετιμπί Γκομίς με εκτέλεση πέναλτι λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 2-0. Η Αλ Νασρ άρχισε να ελπίζει, όταν ο Γιαχία μείωσε στο 71ο σε 2-1, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Αυτός είναι ο ένατος τίτλος για τον πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ και της Ξάνθης στην καριέρα του.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 5

Ligue 1: Ένας...πρώην »σκότωσε» την Παρί Σεν Ζερμέν

Ligue 1: Ένας...πρώην »σκότωσε» την Παρί Σεν Ζερμέν 29/11/2020
Αντλί

Δύο βαθμούς έχασε στο «Παρκ ντε Πρενς» η Παρί Σεν Ζερμέν που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Μπορντό κι αυτό οφείλεται στον πρώην παίκτη της, Γιασίν Αντλί.

Ο πιτσιρικάς Πεμπελέ ξεκίνησε με άσχημο τρόπο το ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα των πρωταθλητών, αφού από το δικό του αυτογκόλ στο 10’ οι «Γιρονδίνοι» πήραν το προβάδισμα στο σκορ.

Ωστόσο, μέσα σε ένα λεπτό, ο Νεϊμάρ με πέναλτι (27’) και ο φορμαρισμένος Μόισε Κεν (28’) γύρισαν αμέσως το ματς ανάποδα για τους πρωταθλήτες Γαλλίας.

Το τελικό σκορ, όμως, έμελλε να γράψει ένας από τους πιτσιρικάδες που έχουν φύγει νωρίς από τις τάξεις της Παρί, ο Γιασίν Αντλί. Ο 20χρονος μέσος πέρασε στο ματς στο 59’ και με την πρώτη του επαφή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο σουτ από ασίστ του Μπεν Αρφά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

• Εμφανίσεις: 20

Νιγηρία: Στα χέρια πειρατών τρεις Έλληνες ναυτικοί

Το πλήρωμα του πλοίου «Στέλιος Κ» υπό σημαία Togo αποτελείται από πέντε ναυτικούς, οι οικογένειες των οποίων παρακολουθούν με κομμένη την ανάσα τις εξελίξεις. Τουλάχιστον τρεις από τους ναυτικούς βρίσκονται…

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ -- Πηγή: CNN.gr

• Εμφανίσεις: 35

Προκριματικά Eurobasket: Τεράστια ανατροπή για το Ισραήλ κόντρα στην Ισπανία!

Προκριματικά Eurobasket: Τεράστια ανατροπή για το Ισραήλ κόντρα στην Ισπανία! 28/11/2020
ισραήλ μπάσκετ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους (52-34), το Ισραήλ πέτυχε τρομερή ανατροπή κόντρα στους Ισπανούς και πήρε τεράστια νίκη με 95-87 για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Eurobasket 2022.

Οι Ισραηλινοί είχαν κορυφαίους τους Ταμίρ Μπλατ (21 π.) και Γκαλ Μέκελ (18 π.), ενώ η Ισπανία, που έπεσε στο 1-2, ο Κίνο Κολόμ μέυτρησε 24 πόντους.

Οι Ίβηρες ξεκίνησαν δυνατά, βρέθηκαν μπροστά με 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (21-27) και αύξησαν τη διαφορά στους 18 (34-52) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ωστόσο, το Ισραήλ έκανε την ανατροπή, μειώνοντας αρχικά στους 5 (67-72) και στη συνέχεια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και τη νίκη με 95-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 36-52, 67-72, 95-87.

Η κατάταξη:

1. Ισραήλ 3-0
2. Πολωνία 2-1
3. Ισπανία 1-2
4. Ρουμανία 0-3

• Εμφανίσεις: 30

Serie A: Η Βερόνα έκανε το «μπαμ« κόντρα στην Αταλάντα!

Serie A: Η Βερόνα έκανε το «μπαμ« κόντρα στην Αταλάντα! 28/11/2020
Αταλάντα Βερόνα

Πριν από μερικές μέρες η Αταλάντα πέρασε σαν… σίφουνας από το Άνφιλντ, κερδίζοντας τη Λίβερπουλ με 2-0 και αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης της στην επόμενη φάση του Champions League. Όμως σήμερα γνώρισε μια εντός έδρας ήττας εκτός προγράμματος από τη Βερόνα με 2-0 για την Serie A.

Στο 60ο λεπτό η Βερόνα κέρδισε πέναλτι και ο Βελόσο έκανε το 0-1 από τα 11 μέτρα, ενώ στο 83’ ο Βελόσο έβγαλε κάθετα στον Τζακάνι που πλάσαρε για το 2-0.