Διούδης: «Θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο προπονητή, αλλά είναι δική του απόφαση»

ΔΙΟΥΔΗΣ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από τον Άρη και ο Σωκράτης Διούδης στάθηκε με δηλώσεις του στην ευθύνη, η οποία βαραίνει πιο πολύ τους παίκτες παρά τον προπονητή.

Μάλιστα ο Έλληνας τερματοφύλακας με δηλώσεις του έδωσε το σύνθημα προκειμένου η ομάδα να ανακάμψει και να εμφανίσει ένα άλλο πρόσωπο στη συνέχεια.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Είμαστε φορτισμένοι μέσα στην ομάδα. Σχετικά με τον προπονητή είναι κάτι που θα αποφασίσει ο ίδιος και η διοίκηση. Εμείς έχουμε ξεκινήσει δουλειά από πέρσι, θέλουμε να συνεχίσουμε, όμως δεν εξαρτάται από μας».

-Είναι λύση η αλλαγή προπονητή;

«Πολλές φορές η εύκολη λύση είναι αυτή. Όμως δεν μπορώ προσωπικά να αντιληφθώ πού φταίει ο προπονητής όταν σε τρία ματς δίνουμε την μπάλα σε αντιπάλους και δεν κάνουμε τα βασικά σε άμυνα και επίθεση. Δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω την ομάδα μας. Ειδικά με τον Άρη δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Το κεφάλι κάτω. Ένα συγγνώμη απ’ τον κόσμο για την εμφάνιση. Εκτεθήκαμε προσωπικά και το σύλλογο σε μεγάλο βαθμό. Πρέπει να συνεχίσουμε έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Έχουμε ένα μεγάλο ντέρμπι και πρέπει να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί».

-Ποια είναι τα αίτια των εμφανίσεων αυτών;

«Δε νομίζω να είναι θέμα νοοτροπίας. Στο ψυχολογικό μπορούμε να βρούμε εξηγήσεις. Επαναλαμβάνουμε τα ίδια λάθη, μας παίρνει από κάτω και δεν ανατρέπουμε την κατάσταση. Το κεφάλι κάτω και να προσπαθήσουμε περισσότερο».

-Έρχεται και το ντέρμπι…

«Στον Παναθηναϊκό παίζουμε, πρέπει να δείξουμε πως είμαστε για αυτό το επίπεδο. Φέτος που έχουμε μια πιο στρωμένη ομάδα κάνουμε άσχημες εμφανίσεις. Πρέπει να βγάλουμε προσωπικότητα και να δείξουμε πως είμαστε καλοί παίκτες».

• Εμφανίσεις: 4

Στο αέρα Δώνης-Νταμπίζας, κρίσιμη συνάντηση με Αλαφούζο

δωνησ-νταμπιζασ

Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά στον Παναθηναϊκό μετά τον διασυρμό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και δεν μπορεί να αποκλειστεί αποχώρηση τόσο του προπονητή Γιώργου Δώνη όσο και του τεχνικού διευθυντή Νίκου Νταμπίζα.

Ο Δώνης ήδη μίλησε για την πιθανότητα να αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία, αναφέροντας πως θα συζητήσει με τον Νταμπίζα και με τον Γιάννη Αλαφούζο.

Ο μεγαλομέτοχος του τριφυλλιού θα έχει συνάντηση με τους Νταμπίζα – Δώνη και δεν αποκλείεται να υπάρξει ακόμα και κοινή αποχώρηση των δυο ανδρών.

Η σύσκεψη της Δευτέρας ανάμεσα στους τρεις είναι αυτή που θα καθορίσει και την επόμενη ημέρα. Κι αν στο παρελθόν ο Γιάννης Αλαφούζος στήριζε μέχρι τέλους προπονητές και τεχνικούς διευθυντές, αυτή τη φορά είναι εξαιρετικά αμφίβολο το αν θα συμβεί αυτό, καθώς η εικόνα του Παναθηναϊκού είναι τέτοια που δεν αφήνει και πολλά… περιθώρια.

Κούγιας: «Ό,τι και να κάνουν εμείς θα παίξουμε πλέι οφ»

ΚΟΥΓΙΑΣ

Με νέα προσωπική του δήλωση, ο Αλέξης Κούγιας εξέφρασε τη δυσαρέσκεια του για τις διαιτητικές αποφάσεις στον αγώνα με τον Πανιώνιο και δήλωσε σίγουρος πως η ΑΕΛ θα συμμετάσχει στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

«Νόμιζα ότι στο ποδόσφαιρο τα έχω δει όλα και ότι με τα χρόνια που βρίσκομαι στο ποδόσφαιρο μπορώ να καταλάβω αν ένας διαιτητής είναι καθαρός ή βρώμικος.

Μέχρι σήμερα τον Παπαδόπουλο τον θεωρούσα έναν διαιτητή που μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος, αλλά βλέποντας σήμερα πως σφύριξε στο πρώτο ημίχρονο, όταν σε κάθε φάση κόβανε στη μέση τον Ουάρντα και αυτός έλεγε παίζεται και έδινε επιθέσεις σε μια ανύπαρκτη ομάδα σαν τον Πανιώνιο, που δεν έκανε ούτε μια παρατήρηση σε αυτόν τον γίγαντα τον Σαραμαντά, που ανεβαίνει σε σκαμνάκι για να σφουγγαρίσει και ο οποίος έβριζε όλους τους παίκτες μας και τον πάγκο μας μπροστά του, όταν έβλεπα να αφήνει να πέφτουν κάτω και να υποκρίνονται τους τραυματίες οι παίκτες του Πανιωνίου με πρώτο τον Κόρμπο και να καταντήσουμε να παίξουμε μόνο 14 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, έχασα κάθε εκτίμηση για αυτόν.

Δεν πειράζει, ό,τι και να κάνουν εμείς φέτος θα παίξουμε πλέι οφ, γιατί έχουμε και καλή ομάδα και καλό προπονητή.

Θα μας τα δώσει αλλού.

Αλήθεια, ο Διαμαντόπουλος, που τον έχουμε πάρει στο VAR αποκοπή, δεν είδε ότι ο Ζίφκοβιτς δεν κάνει ούτε φάουλ στη δεύτερη κίτρινη κάρτα;».

Μπέτις και Χετάφε ήρθαν ισόπαλες από το σημείο του πέναλτι...

ΙΣΠΑΝΙΑ

Αν και αγωνιζόταν από το 25’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καρβάλιο η Μπέτις κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στη Χετάφε στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στη La Liga. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες λόγω αποβολής και του Μορόν στις καθυστερήσεις.

Και τα δύο γκολ μπήκαν από το σημείο του πέναλτι, αλλά το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες, που παρέμειναν χαμηλά στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Μάτα. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Κουκουρέγια σε μαρκάρισμα του Μπαραγκάν. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα, έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καρβάλιο για φάουλ σε προφανή ευκαιρία για γκολ.

Η Χετάφε, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες και αν οι παίκτες της ήταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμά της στο πρώτο 45άλεπτο.

Στην επανάληψη η Χετάφε εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, αλλά αδυνατούσε να καθαρίσει το παιχνίδι. Έτσι, στο 73’ λειτούργησε ο νόμος του ποδοσφαίρου, αφού η Μπέτις κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φεκίρ από τον Τζενέ. Ο Χοακίν ευστόχησε και έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχαν στο 88’, αλλά αυτό σωστά ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR ως οφσάιντ. Έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής του Μορόν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

• Εμφανίσεις: 21

Τερζής: «Τα λάθη είναι στο παιχνίδι»

Τερζής

Ο Απόστολος Τερζής αποθέωσε τους παίκτες του Άρη μετά την επιβλητική νίκη επί του Παναθηναϊκού και ξεκαθάρισε ότι νιώθει τον εαυτό του «υπηρεσιακό προπονητή». «Ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μου γιατί η νίκη είναι δικής τους κι ένα ευχαριστώ στον κόσμο γιατί πάντα είναι δίπλα μας. Είναι μεγάλη η βοήθεια που μας δίνει. Είχαμε εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι με τα γκολ που πετύχαμε αλλά και τις ευκαιρίες που είχαμε γι’ ακόμη περισσότερο. Δεν κινδυνέψαμε από τον Παναθηναϊκό γιατί ήμασταν συγκεντρωμένοι. Βγάλαμε σε μεγάλο βαθμό αυτά που δουλέψαμε στην εβδομάδα», δήλωσε αρχικά ο Απόστολος Τερζής.

Στη συνέχεια ο υπηρεσιακός προπονητής του Άρη ρωτήθηκε για τα πράγματα στα οποία εστίασε στο διάστημα της προετοιμασίας. «Την πρώτη εβδομάδα με την ευκαιρία του ότι δεν είχαμε παιχνίδι, κάναμε πολλές κουβέντες με τα παιδιά με τον Άγγελο Χαριστέα. Θέλαμε να τους φύγει λίγο το άγχος που είχαν. Στη δεύτερη εβδομάδα επικεντρωθήκαμε καθαρά στο παιχνίδι. Τον είδαμε πολλές ώρες τον Παναθηναϊκό, περιμέναμε ότι θα άλλαζε τη διάταξή του. Αυτό που είχε σημασία η εφαρμογή των όσων είχαμε δουλέψει. Ήμασταν προσγειωμένοι γι αυτό πήραμε μια μεγάλη νίκη».

Σχετικά με το αν σκέφτεται στο βάθος το σενάριο παραμονής του. «Όχι δεν υπάρχει», απάντησε κατηγορηματικά. «Μιλήσαμε με τον Βέλεθ στο 65’ ότι θέλει να προστατευτεί κι έτσι τον αντικαταστήσαμε».

Για το αν περίμενε τόσα λάθη από τον Παναθηναϊκό, είπε. «Τα λάθη είναι μέσα στο παιχνίδι. Και με τον ΟΦΗ έκανε πολλά ατομικά λάθη. Αν δεν το κάνεις, δε θα μπει το γκολ. Θα πρέπει να έχεις καλή τακτική και ποιότητα, για να τα καταφέρεις».

• Εμφανίσεις: 30

ΒΙΝΤΕΟ: Έτσι πάτησε ο Άρης τον Παναθηναϊκό

ΑΡΗΣ

Σε παράταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Άρης το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό επικρατώντας με το ευρύ 4-0 και βυθίζοντας ακόμα περισσότερο το τριφύλλι.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

• Εμφανίσεις: 45

Διπλό με ανατροπή στο Πριγκιπάτο η Μαρσέιγ, βυθίζεται η Μονακό

ΓΑΛΛΙΑ

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 26’… Η Μαρσέιγ πραγματοποίησε την ολική ανατροπή στο Πριγκιπάτο και έφτασε σε ένα σπουδαίο διπλό (3-4) στην έδρα της Μονακό. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Μασσαλίας, που αναρριχήθηκε στην πρώτη τετράδα.

Βυθίζεται ολοένα και περισσότερο το σύνολο του Ζαρντίμ, το οποίο παραμένει δίχως τρίποντο έπειτα από 5 αγωνιστικές έχοντας 14 γκολ παθητικό!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα του Μπεν Γιεντέρ (17’, 26’ πέναλτι).

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Βίλας-Μπόας δεν πτοήθηκαν και αντέδρασαν άμεσα φτάνοντας στο 2-2, με δύο γκολ σε 3 λεπτά (38’ Μπενεντέτο, 41’ Ζερμέν).

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν... ανοιχτή την άμυνα της Μονακό και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με δύο τέρματα σ' ένα πεντάλεπτο (61’ Παγιέ, 66’ Μπενεντέτο) ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους (2-4).

Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν στροφές στο τελευταίο 20λεπτο μείωσαν στο 75’ με τον Μπαλντέ, ωστόσο υπέστησαν μία ακόμα ήττα (3-4).

• Εμφανίσεις: 48

Περισσότερα Άρθρα...

1. Δώνης: «Η πιο δύσκολη μέρα του πατέρα μου στον Παναθηναϊκό»
  2. Η βαθμολογία της Super League 1
  3. Δώνης: «Σκέφτομαι την παραίτηση, θα μιλήσω με Αλαφούζο και Νταμπίζα»
  4. Νίκη ρεκόρ για τον Άρη κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Α' Εθνική!
  5. Ιντέγε: «Σημαντικό για εμένα αυτό το γκολ»
  6. H Mίλαν νίκησε 1-0 στη Βερόνα και ανέβηκε στην 4η θέση
  7. ΓΡΑΦΕΙ Ο Γ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ: Όσο ο Αλαφούζος έχει τον Παναθηναϊκό δεν έχουμε δει τον πάτο του βαρελιού- Τέτοια Αρειανάρα θέλουμε να βλέπουμε στο πρωτάθλημα
  8. Ο Δώνης άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο παραίτησης!
  9. Τερζής: «Τρομερή εμφάνιση από τα παιδιά»